jedinstvena valuta

Euro proslavio 26. rođendan

Autor: Biznis.ba
Euro proslavio 26. rođendan
Foto: Ilustracija

Euro je početkom ove godine obilježio 26. godišnjicu postojanja. Ova jedinstvena valuta u upotrebi je od 1. januara 1999. godine, a danas je službeni novac u 20 zemalja koje broje ukupno 350 miliona stanovnika. Posljednja država koja se pridružila eurozoni je Hrvatska, početkom 2023. godine.

Prve euro novčanice i kovanice ušle su u opticaj 1. januara 2002. godine, kada su zamijenile nacionalne valute u 12 država članica tadašnje eurozone. Tog dana, stanovnici evropskog monetarnog bloka oprostili su se od njemačke marke, francuskog franka, italijanske lire, austrijskog šilinga, španske pezete, grčke drahme i drugih valuta.

S vremenom se eurozona proširila, pa su države poput Estonije, Litvanije i Slovenije zamijenile svoje nacionalne valute – estonsku krunu, litasa i tolar – zajedničkom evropskom valutom. Ime “euro” zvanično je usvojeno 16. decembra 1995. godine u Madridu, dok je sama valuta inicijalno uvedena kao obračunska jedinica, zamijenivši Evropsku obračunsku jedinicu (ECU).

Uvođenje eura pratile su sumnje nekih ekonomista i analitičara, koji su upozoravali na to da iza valute ne stoji jedna država poput “Eurolenda” kao garanta. Uprkos tome, euro je postao simbol evropske integracije i optimizma, prenosi Bankar me. Kriza državnog duga eurozone iz 2011. godine, koja je izazvala spekulacije o kolapsu zajedničke valute, testirala je njegovu stabilnost. Ipak, odlučnost vodećih evropskih ekonomija da ojačaju monetarnu uniju osigurala je njegovu opstojnost i budućnost.

Jedan od dizajnerskih elemenata na euro novčanicama su mostovi, koji simbolizuju povezanost i saradnju unutar Evrope. Međutim, zanimljivo je da mostovi prikazani na novčanicama ne predstavljaju stvarne građevine, već su zamišljeni kao univerzalni simboli evropskog jedinstva. Ipak, u Holandiji su 2013. godine odlučili sagraditi replike ovih zamišljenih mostova, pretvarajući simboliku s novčanica u stvarnost.

Novčanice eura su ne samo simbol evropskog jedinstva, već i primjer napredne tehnologije. Na njima se nalazi nekoliko nivoa zaštite protiv falsifikovanja, uključujući holograme, mikroštampu, vodene žigove i specijalne UV elemente. Zanimljivo je da su novčanice napravljene od pamuka, što im daje specifičnu teksturu i izdržljivost. Pored toga, euro novčanice su dizajnirane tako da ih prepoznaju i osobe sa oštećenim vidom – svaka denominacija ima različitu veličinu i reljefne oznake kako bi bila lako prepoznatljiva dodirom.