Šest istraživača provedit će mjesec dana živeći u zatvorenim prostorijama, uzgajajući vlastitu hranu i testirajući robotska vozila u suhom dijelu južne Armenije.
Austrijski i armenski znanstvenici odabrali su to mjesto zbog geoloških sličnosti s Marsom te se nadaju da će testiranje izvanzemaljskih životnih uvjeta donijeti vrijedna saznanja za buduće misije na Crveni planet. Voditelj projekta kaže da je armenski krajolik sličan Marsu pobijedio ispred lokacija u Maroku, Izraelu i Omanu, piše HRT.
Unbelievable scenery at #AMADEE24 test site in Armenia's Lesser Caucasus mountains where tectonic plates collide, creating stunning views and history! 🏔️🌍 #POD gallery: https://t.co/nFPxUYefVB
— Austr. Space Forum (@oewf) March 20, 2024
📷: OeWF/Juliya_ArmSpaceForum#simulateMars #caucasus #Armenia #դեպիՄարu #դեպիԱպագա pic.twitter.com/JmbJWGehYp
- Otkrili smo da geologija zapravo ima blizance na Marsu. Postoje morfološke formacije i mineralogija koje su slične Crvenom planetu. To znači da je ovo zastrašujuće područje za testiranje. Iako još uvijek ima nekoliko grmova uokolo, ignorirat ćemo ih, rekao je Gernot Groemer, direktor Austrijskog svemirskog foruma.
Šest stručnjaka specijaliziranih za umjetnu inteligenciju, astrofiziku, zdravlje i druga područja, napustit će svoje zatvorene prostorije samo u svemirskim odijelima. Testirat će robotska vozila, komunikacijske sustave i proizvodnju hrane.
Ovi "astronauti" neće putovati na Mars sami, a prva misija s ljudskom posadom na Mars ne očekuje se prije 2033. godine. No, istraživači se nadaju da će Armenija pružiti neprocjenjivo iskustvo za buduća svemirska putovanja.
#POD 📸Analog astronaut Thomas Wijnen is testing the Life Support System in Armenia with a photo-bioreactor experiment by the University of Bremen for survival on Mars. 🚀
— Austr. Space Forum (@oewf) March 18, 2024
💫Find out more here: https://t.co/1eBAHXoEKz
📷: OeWF/vog.photo#դեպիՄարս #AMADEE24 pic.twitter.com/Z3vv035qYN