Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Nezir Pivić komentirao je pismo koje su vlastima uputili američki ambasador Michael Murphy i šef Delegacije EU u BiH Johann Sattler.
Njegovu reakciju prenosimo u nastavku.
"U zajedničkom pismu objavljenom u medijima, Ambasador Sjedinjenih Država i Ambasador Evropske unije u Bosni i Hercegovini od vlasti traže usvajanje novog Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Ako ne bude usvojen, Bosna i Hercegovina će iz statusa „punog povjerenja“ komiteta MONEYVAL, biti stavljena na sivu listu, a što će najviše, kroz bitno otežano poslovanje, osjetiti privrednici i finansijski sektor u Bosni i Hercegovini.
Kada sam 2015. godine preuzeo obavezu od VM BiH da predvodim delegaciju Bosne i Hercegovine pred organima FATF a kasnije i pri komitetu eksperata MONEYVAL, zatekao sam situaciju u kojoj je radi neprovođenja mjera i neusvajanja potrebnih propisa Bosna i Hercegovina bila blizu crne liste.
Pravovremeno smo preduzeli potrebne mjere i spriječili da dospijemo na crnu listu. U toku mandata koordinirao sam aktivnosti sa svim nivoima vlasti. U tome procesu usvojeni su novi i izmijenjeni su važeći propisi, a što je u konačnici za rezultat imalo da je Bosna i Hercegovina u septembru 2020. godine stekla puno povjerenje komiteta eksperata MONEYVAL i na period od dvije godine oslobođena je izvještavanja.
Status „punog povjerenja“ komiteta MONEYVAL najviše znači privrednicima i finansijskom sektoru kojim je bitno olakšano poslovanje i transakcije prema inostranstvu. Sa pozicije šefa delegacije smijenjen sam u početkom 2023. godine, a ostavio sam Bosnu i Hercegovinu u statusu „punog povjerenja“.
Da bi Bosna i Hercegovina zadržala status „punog povjerenja“ komiteta MONEYVAL, u obavezi je da između ostaloga usvoji novi Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti koji će biti usklađen sa pravnom stečevinom Evropske unije, te standardima FATF i MONEYVAL-a.
Usvajanje ovog zakona nije u interesu Milorada Dodika, a to prema političkoj praksi Trojke znači da se „ne razgovora o onome o čemu Dodik kaže da se ne može dogovoriti.“ Ovaj zakon je važan za državu, važan za privredu, i najvažniji je alat u borbi protiv pranja novca i korupcije. Ukoliko ne bude usvojen, razorne i nesagledive posljedice nastupit će za državu."
(Biznis.ba)