Poslovni forum Italija - Bosna i Hercegovina bit će održan 23. novembra u Sarajevu, u sklopu posjete ministra vanjskih poslova i međunarodne saradnje Italije Antonija Tajanija Bosni i Hercegovini.
Forum će imati plenarnu sesiju sa obraćanjima zvaničnika i predstavnika relevantnih institucija dviju država, kao i panel-diskusije sa fokusom na sektore u kojima su identificirane tri najveće mogućnosti za međusobnu saradnju.
Prva je Agri-Tech sa posebnom pažnjom na modernizaciju poljoprivredne mehanizacije (traktori, mašine za sijanje, poljoprivredne dizalice, rasipači đubriva, rezervoari i slično) i unapređenje infrastrukture, kao što su sistemi za navodnjavanje i odvodnjavanje u poljoprivredi.
Druga je zelena tranzicija - ulaganja u upravljanje čvrstim otpadom, prečišćavanje otpadnih voda, povećanje efikasnosti akvadukta, jačanje sistema odvojenog prikupljanja otpada i kontrole industrijskog zagađenja, obnovljivi izvori energije; a treća industrija čelika i elektroindustrija sa fokusom na prenos novih tehnologija i povećanje produktivnosti.
Program uključuje i b2b sastanke između zainteresiranih bh. kompanija i predstavnika italijanskih kompanija.
Zainteresirane bh. kompanije trebaju se prijaviti za učešće na Poslovnom forumu najkasnije do 8. novembra 2023.
Prijavljene bh. kompanije će, nakon prihvatanja njihove registracije i profila od strane italijanskih partnera, dobiti pristupne podatke za online platformu na kojoj mogu zakazati b2b sastanke sa italijanskim kompanijama, napominju iz VTKBiH.
Forum organizuju Ministarstvo vanjskih poslova i međunarodne saradnje Italije, Ministarstvo vanjskih poslova BiH i Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH ,a implementatori događaja su Italijanska agencija za trgovinu i Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine.
Bosna i Hercegovina je u osam mjeseci ove godine izvezla robe u Italiju u vrijednosti 967 miliona KM, što je za oko 30 posto manje u odnosu na isti period prošle godine.
Inače, Italija je među glavnim izvoznim tržištima za bh. kompanije, a u spomenutom periodu u tu zemlju najviše se izvozila obuća, aluminij, proizvodi od aluminija, neorganski hemijski proizvodi, proizvodi od gvožda i čelika, drvo i proizvodi od drveta, drveni ugljen, namještaj, posteljina, madraci, odjeća.
(Biznis.ba / FENA)