Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i ministar finansija i trezora BiH Zoran Tegeltija govorio je danas na Samitu ministara finansija i guvernera banaka regiona u Bečićima o sprečavanju uticaja globalne krize na ekonomiju zemlje.
Tema ovogodišnjeg samita bila je „Zdrave javne finansije - ključni preduslov privrednog rasta i izgradnje moderne tržišne privrede u uslovima produžene geopolitičke neizvjesnosti".
Ministar Tegeltija istakao je u svom obraćanju specifičnosti BiH kada je u pitanju fiskalna politika i podijeljene nadležnosti između entiteta i institucija na nivou BiH.
- Kada je u pitanju javni dug onda treba znati da se uglavnom zadužuju entiteti. BiH nema problem sa javnim dugom, koji je ispod 35 odsto BDP-a. Najveći problem je pristup međunarodnim tržištima jer je većina zemalja regiona prvi put izašla na tržište uz garanciju Svjetske banke, dok na nivou BiH nije bilo saglasnosti oko ovog projekta - rekao je Tegeltija.
Napomenuo je da je za razliku od drugih država, BiH održala isti nivo akciza i jedinstvenu stopu PDV-a u vrijeme energetske krize.
- Struka je prvenstveno bila protiv toga i pokazalo se s pravom jer imamo najjeftinije naftne derivate u regiji - naglasio je Tegeltija.
Prema njegovoj ocjeni, ekonomski rast u BiH najviše generiše rast investicija u oblastima infrastrukture i energetike.
Tokom diskusije istaknuto je da će visoke kamatne stope negativno uticati na javni sektor što je problem cijele regije.
Na Samitu ministara finansija i guvernera banaka regiona učestvovali su, između ostalih, ministar finansija Crne Gore Aleksandar Damjanović te šef kancelarije MMF-a za zapadni Balkan Stefani Verena Ebl, saopćeno je iz Ministarstva finansija i trezora BiH.
(Biznis.ba / FENA)