
Dok se druge zemlje Evropske unije premišljaju da li da pređu na četverodnevnu radnu sedmicu ili sedmosatni radni dan, Grčka dodatno otežava situaciju zaposlenima.
Vrijeme je da se razbiju predrasude o Grcima kao velikim ljenjivcima.
Nova studija Eurostata pokazuje da Grci najviše rade u Evropi, najmanje zarađuju i među članicama EU imaju najmanju kupovnu moć.
Kako kažu podaci iz 2024, stanovnici Grčke su radili u prosjeku 39,8 sati sedmično, što je najviša brojka u Evropi, u poređenju sa prosjekom EU - 36.
Primera radi, prosječni Danac zarađuje 44.000 eura godišnje, a radi 32 sata sedmično. Grčki radnik odradi 40 sati sedmično, ali zarađuje 18.000 eura. Ukoliko se tome dodaju dodatni poslovi i neprijavljeni rad, stvarna radna sedmica traje i do 46 sati.
U ispitivanju je 61 posto Grka rekao da im posao narušava fizičko i mentalno zdravlje, a 64 odsto je navelo da im stres na poslu utiče i na privatni život, prenosi EUpravozato. Polovina njih je istakla da se teško bori sa stresom na radnom mjestu.
Dok se druge zemlje Evropske unije premišljaju da li da pređu na četvorodnevnu radnu nedelju ili sedmočasovni radni dan, Grčka dodatno otežava situaciju. Naime, pojedina preduzeća će morati da rade šest dana sedmično.
Iako je taj prijedlog i dalje u početnoj fazi, može se vidjeti u kom pravcu se kreće grčko tržište rada.
Eksperimenti sa radnom sedmicom od četiri dana su pokazala da manje radnih sati i bolji uslovi vode ka većoj produktivnosti.
Grčka se slaže sa tim argumentom, jer u toj zemlji zaista vlada niska produktivnost, ali se to pripisuje zastarjelim sistemima i opremom, lošim radnim uslovima i manjkom tehnologije i inovacija koje bi pojednostavile brojne svakodnevne zadatke.