Njemačka mala i srednja poduzeća sve se više okreću Indiji
Njemačka mala i srednja poduzeća (SME) sve više žele proširiti svoje opskrbne lance na Indiju, dok SAD gubi popularnost kao poslovna lokacija, pokazalo je novo istraživanje.
Nakon nekoliko burnih godina koje su obilježene globalnom pandemijom, ruskim ratom u Ukrajini i vrtoglavim skokom cijena energije u globalnoj trgovini, oko 40% njemačkih malih i srednjih poduzeća planira restrukturirati svoje opskrbne lance, pokazalo je istraživanje koje je provela DZ Bank dostupno dpa .
Osobito veće firme s godišnjim prometom od 50 miliona eura (54,3 miliona dolara) razmatraju proširenje trgovinskih odnosa s Indijom, rečeno je.
Oko 15% njemačkih malih i srednjih poduzeća planira se okrenuti Indiji kako bi proširili svoje opskrbne lance u sljedećih pet godina, u odnosu na oko 10% u 2022., prema istraživanju.
Rezultati pokazuju da je Indija postala "najzanimljivija neevropska zemlja za mala i srednja poduzeća koja preuređuju svoje opskrbne lance", rekla je DZ Bank, koja je anketirala više od 1000 direktora i donositelja odluka.
Mnoge su firme prepoznale snažan zamah rasta u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta, rekao je.
Kina također ponovno dobiva na popularnosti među malim i srednjim poduzećima – uprkos napetostima s Tajvanom, prema reprezentativnom istraživanju provedenom između 5. marta i 2. aprila.
"Činjenica da Indija i jugoistočna Azija postaju sve važnije uglavnom je posljedica firmi koje žele diversificirati svoje opskrbne lance usred sve veće političke nesigurnosti", rekao je analitičar DZ banke Claus Niegsch.
Nakon što su niski troškovi energije i goleme subvencije godinama privlačili njemačke firme u SAD, mala i srednja poduzeća sada počinju okretati leđa zemlji, prema istraživanju koje je pokazalo da se samo nekih 12% planira usredotočiti na američko tržište u budućnosti , pad s 15% u 2022.
Otprilike 9% želi u potpunosti povući svoje poslovanje iz SAD-a, pri čemu se posebno mala i srednja poduzeća iz hemijskog sektora ponovno sve više okreću Njemačkoj nakon normalizacije cijena energije kod kuće, pokazalo je istraživanje.
Izgledi još jednog predsjedništva Donalda Trumpa, kao i više carine i mogući evropski protumjer također bi mogli opteretiti njemačka mala i srednja poduzeća, vjeruje DZ Bank.
"Takav razvoj događaja učinio bi SAD znatno manje atraktivnim kao dio opskrbnog lanca", navodi se.
Oko 17% ispitanih također smatra da će Kina postati važnija za njihovo poslovanje u sljedećih pet godina.
Djelimično zbog niskih troškova proizvodnje, Kina ostaje nezamjenjiva za njemačka mala i srednja poduzeća, rekao je Niegsch. U isto vrijeme, oko 10% planira smanjiti trgovinske odnose sa zemljom, prenosi SEEbiz.
Evropa, u međuvremenu, ostaje najvažnija trgovačka regija za njemačke firme, s 21% koji žele proširiti svoje opskrbne lance u zapadnoj Evropi i 24% u srednjoj i istočnoj Evropi, prema istraživanju.
Istodobno, oko 10% planira preseliti svoje opskrbne lance u regije izvan Evrope, prema DZ banci.