
Kina je najavila spremnost da ubrzano odobri izvoz rijetkih zemnih minerala firmama iz Evropske unije.
Ova odluka dolazi u trenutku kada dvije strane nastoje ublažiti napetosti koje su se nakupile tijekom posljednje godine. Kinesko ministarstvo trgovine objavilo je kako će se do 5. jula donijeti konačna odluka u vezi s istragom o evropskom izvozu žestokih pića.
Završna faza pregovora Kine i EU
Paralelno s tim, pregovori o cijenama kineskih električnih vozila koja se izvoze u EU ušli su u završnu fazu. Ministar trgovine Kine Wang Wentao i povjerenik Evropske unije za trgovinu Maroš Šefčovič razgovarali su o ovim pitanjima u Parizu prošlog utorka. Prema priopćenju kineskog ministarstva, dogovor je na pomolu, ali potrebni su dodatni napori s obje strane.
Kineske vlasti ističu da su svjesne zabrinutosti EU oko restrikcija izvoza rijetkih minerala koje su uvedene u aprilu. Te su mjere uzrokovale ozbiljne poremećaje u globalnim opskrbnim lancima, uključujući one u automobilskoj industriji, proizvodnji čipova i vojnoj opremi. Kao odgovor, Kina planira otvoriti “zeleni kanal” za bržu obradu prijava firmi koje udovoljavaju uvjetima.
Istovremeno, još uvijek traje kineska istraga o mogućem dampingu žestokih pića iz Europske unije, posebno francuskih konjaka. Privremene mjere uključuju uvođenje carina od 39 posto, što je posebno pogodilo vodeće francuske proizvođače poput Hennessyja, Martella i Rémy Cointreaua. Odluka o tim carinama odgađana je više puta, a novi krajnji rok sada je 5. jula, prenosi Financa ba.
Carine zamjenjuju pregovori o cijenama
Peking je odlučio povući ovaj potez svega nekoliko dana nakon što je EU uvela carine na kineska električna vozila, što je dodatno pogoršalo trgovinske odnose. Zbog tih mjera došlo je i do pada prodaje luksuznih brendova u Kini, što se osjetilo i na finansijskim tržištima.
U aprilu je Evropska komisija objavila kako je dogovoreno da se umjesto carina počne razgovarati o određivanju minimalnih cijena za kineska električna vozila. Takav potez trebao bi zamijeniti postojeće carinske barijere i smanjiti trgovinske tenzije.
Prema pisanju Financija, ovo su ključne tačke u širem pokušaju normalizacije trgovinskih odnosa između dviju ekonomskih sila. Obje strane sada traže ravnotežu između zaštite domaće industrije i očuvanja međunarodnih odnosa. Ako se ne postigne dogovor, moguće su dodatne mjere koje bi mogle imati ozbiljne posljedice za globalno tržište.
Napredak u pregovorima pokazuje spremnost na saradnju, ali daljnji razvoj situacije ovisit će o političkoj volji i ekonomskim interesima na obje strane.