20+ godina
sa vama
BiH

Osnaživanje poljoprivrednika novim znanjima i vještinama: Poslovno planiranje ključ do uspjeha

Autor: Biznis.ba
l_b5ede7296ffd0371ecf6899945a74468

Evropska unija, u sklopu EU4AGRI projekta, donosi priču o uspješno realizovanim programima obuke za pet kompanija koje su svojim polaznicima pružile potrebnu podršku, a to su: Solvia FME i Centar za ekonomiju iz Banja Luke, AgroLink iz Sarajeva, FinKonsult iz Tuzle i Središte za cjeloživotno učenje iz Travnika.

Priliku za učešće na obukama iz poslovnog planiranja i usvajanju novih vještina pisanja poslovnih planova je dobilo gotovo stotinu poljoprivrednika i konsultanata širom BiH.

S ovim programom, kompanije koje su se prijavile na obuke će dobiti pristup najnovijim metodama učenja, te će biti pripremljene za buduće izazove. Diplomirani ekonomisti i stručni treneri iz pet kompanija će korak po korak provesti preduzetnike kroz obuke poslovnog planiranja, otkrivajući im tajne uspješnih poslovnih strategija - saopćeno je iz UNDP-a.

U saopćenju se navodi da će ovi stručnjaci naučiti kompanije i preduzetnike kako iskoristiti prilike koje se pojavljuju na tržištu i ostvariti potencijalnu finansijsku korist. Na kraju ovog jedinstvenog programa, kompanije će steći znanje i vještine potrebne za pisanje kvalitetnih poslovnih planova koji će im omogućiti dalji rast i razvoj.

- Potrebno je da u BiH izgradimo veći nivo svijesti o tome da je znanje ono što nam može omogućiti razvoj i dati konkurentsku prednost - poručio je osnivač i trener Centra za ekonomiju iz Banja Luke Miloš Todorović.

Zajedno s trenerima iz drugih kompanija, Todorović kroz obuke usmjerava konsultante i poljoprivrednike kako da predvide izazove, iskoriste prilike i optimiziraju svoje poslovanje.

- Po završetku edukacije bit ćemo spremni da sami predstavimo određenu poslovnu ideju od samog opisnog dijela do egzaktnih brojčanih podataka, a također i pružiti savjet nekim drugim potražiocima sredstava iz različitih fondova - kazala je jedna od učesnica Gordana Kovačević kojoj će obuka pomoći da unaprijedi proizvodnju voća i sokova u svom gazdinstvu na području Banja Luke.

Dodatna prednost je što se poslovni planovi u sklopu obuka pripremaju u skladu s procedurama i formatima koji se koriste u javnim pozivima za prijavu na fondove Evropske unije.

- Gradivo se temeljito obrađuje kroz višesatne radionice. Novo i neočekivano znanje koje usvajam će mi biti od velikog značaja - rekao je predsjednik Saveza lokalnih udruženja poljoprivrednika općine Sanski Most Husejin Selimović.

Kompanije koje su podržane u okviru EU4AGRI projekta će u periodu od tri mjeseca provoditi obuke koje se zasnivaju na najmodernijim metodama učenja.

- Na radionicama konstantno ponavljam da se današnje društvo zove ‘društvo znanja’, a uspješne organizacije ‘organizacije koje uče’. Iz tog razloga sam oduševljen našim polaznicima i time što vidim da oni obuku pohađaju zato što žele da uče i da sebe učine kompetentnijima, a ne samo zato da bi dobili certifikat - poručio je trener Miloš Todorović.

Projekat EU4AGRI je četverogodišnja inicijativa (2020-2024), s ciljem modernizacije poljoprivredno-prehrambenog sektora, otvaranja novih i zadržavanja postojećih radnih mjesta, te podrške oporavku od krize prouzrokovane COVID-19 virusom u BiH.

Projekat EU4AGRI primarno je finansiran sredstvima Evropske unije u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA). Vrijednost projekta je 20 miliona eura, uz zajedničko sufinansiranje Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) i Češke razvojne agencije (CzDA).

Biznis.ba

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba