Proizvođač Jaguara i Land Rovera pauzira isporuke u SAD

Proizvođač automobila Jaguar i Land Rover pauzira isporuke u SAD dok je britanska automobilska industrija u problemima počela reagirati na porez od 25 posto na uvoz vozila koji je uveo predsjednik Donald Trump.
Jaguar Land Rover Automotive, jedan od najvećih britanskih proizvođača automobila, rekao je u subotu da će pauza nastupiti ovog mjeseca.
“SAD je važno tržište za luksuzne brendove JLR-a”, stoji u priopćenju firme. "Dok radimo na rješavanju novih trgovinskih uvjeta s našim poslovnim partnerima, poduzimamo neke kratkoročne radnje uključujući pauzu isporuke u travnju, dok razvijamo naše srednjoročne i dugoročne planove."
Analitičari kažu da očekuju da će drugi britanski proizvođači automobila slijediti njihov primjer jer povećane carine stvaraju veći pritisak na industriju koja se već bori s padom potražnje kod kuće i potrebom da preurede svoje pogone za prijelaz na električna vozila.
"Očekujem slične zastoje od drugih proizvođača dok firme provjeravaju što se događa", rekao je David Bailey, stručnjak za automobilsku industriju i profesor poslovne ekonomije na Sveučilištu u Birminghamu.
Broj automobila proizvedenih u U.K. pao je 13,9% na 779.584 vozila prošle godine, prema SMMT-u. Više od 77% tih vozila bilo je namijenjeno izvoznom tržištu. Fabrike u Ujedinjenom Kraljevstvu izvoze automobile kao što su Nissanovi Qashqai i Juke, BMW Mini i Toyota Corolla, kao i modele Land Rover i Jaguar, prenosi SEEbiz.
"Industrija se već suočava s višestrukim vjetrovima i ova najava dolazi u najgorem mogućem trenutku", rekao je prošle sedmice Mike Hawes, izvršni direktor britanskog Društva proizvođača i trgovaca motorima. "SMMT je u stalnom kontaktu s vladom i tražit će da se trgovinski razgovori ubrzaju jer moramo osigurati put naprijed koji podržava radna mjesta i privredni rast s obje strane Atlantika."
Proizvođači automobila iz Ujedinjenog Kraljevstva već su poduzeli korake kako bi umanjili trenutni učinak carina stvaranjem zaliha u SAD-u prije nego što je povećanje stupilo na snagu. Brojke SMMT-a pokazuju da je izvoz u SAD skočio 38,5% u odnosu na godinu ranije u prosincu, 12,4% u januaru i 34,6% u februaru.
Britanski proizvođači automobila isporučili su u SAD vozila u vrijednosti od 8,3 milijarde funti (10,7 milijardi dolara) u 12 mjeseci do septembra, čime su automobili postali najveći izvoz robe u SAD, prema vladinoj statistici.
Ali automobili čine relativno mali dio ukupne trgovine između Britanije i SAD-a, koja je u velikoj mjeri usmjerena na usluge.