
Jedan od vodećih svjetskih proizvođača sportske opreme, američki div Nike, suočava se s ozbiljnim pravnim izazovima. Kompanija je krajem 2024. godine naglo ugasila svoju digitalnu jedinicu RTFKT, što je izazvalo val nezadovoljstva među investitorima.
RTFKT je bio specijaliziran za NFT-ove i digitalnu kolekcionarsku imovinu, a njegovo zatvaranje pokrenulo je tužbu protiv Nikea.
Investitori traže pravdu nakon iznenadnog gašenja RTFKT-a i pada vrijednosti digitalnih tokena
Tužba je podnesena saveznom sudu u Brooklynu, a iza nje stoje brojni kupci pogođeni odlukom o gašenju. Na čelu skupine tužitelja nalazi se australski državljanin Jagdeep Cheema, koji tvrdi da su mnogi pretrpjeli velike finansijske gubitke. Kupci navode kako su NFT-ove kupovali uz uvjerenje da ulažu u proizvod s dugoročnom vrijednošću.
Prema tužiteljima, iznenadno ukidanje RTFKT-a u decembru 2024. drastično je smanjilo tržišnu potražnju za tim tokenima. Ističe se da ih Nike nikada nije obavijestio kako su ti digitalni tokeni u biti neregistrirane vrijednosnice, prenosi Financa. Kupci tvrde da, da su te informacije imali ranije, nikada ne bi ulagali ili bi to činili pod bitno drugačijim uvjetima.
Tražena odšteta prelazi iznos od 5 miliona dolara, a tužba se temelji na kršenju zakona o zaštiti potrošača. U pitanju su savezne države New York, Kalifornija, Florida i Oregon, gdje zakon posebno štiti ulaganja potrošača. Nike, koji ima sjedište u Beavertonu u Oregonu, zasad nije javno komentirao ovaj slučaj.
Nepoznata sudbina NFT-ova i pravna nesigurnost nakon gašenja RTFKT-a
Advokat tužitelja Phillip Kim također nije iznosio dodatne pojedinosti, ostavljajući mnoge aspekte predmeta još uvijek nepoznatima. Ova pravna bitka ponovno otvara važno pitanje pravnog statusa NFT-ova na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država. I dalje nije jasno kako regulirati digitalnu imovinu, unatoč sve većoj prisutnosti takvih proizvoda na tržištu.
Regulacija digitalnih tokena značajno zaostaje za brzim tehnološkim razvojem i rastom interesa među korisnicima. NFT-ovi ostaju pravno siva zona, što dodatno komplicira ulaganja i zaštitu potrošača. Brojni sudski postupci već godinama pokušavaju razjasniti pravnu narav digitalne kolekcionarske imovine.
Nike je RTFKT preuzeo u decembru 2021. godine, opisujući ga kao lidera u spajanju kulture, tehnologije i gaminga. Tada se vjerovalo da će ovaj brend igrati ključnu ulogu u budućnosti digitalne mode i zabave. No, samo tri godine kasnije, 2. decembra 2024., kompanija je objavila gašenje projekta.
U službenoj izjavi, Nike je istaknuo da će “inovativni duh RTFKT-a živjeti dalje” kroz brojne inspirirane projekte i kreatore. Međutim, mnogi ulagači nisu zadovoljni takvim zaključkom i traže konkretnu pravnu i financijsku odgovornost. Kako navodi Poslovni puls, ovaj slučaj mogao bi poslužiti kao presedan u digitalnoj industriji.
Ishod tužbe mogao bi imati šire posljedice za čitavo tržište NFT-ova i druge slične oblike digitalne imovine. Pravne institucije suočavaju se s izazovom uspostavljanja jasnih pravila, kako bi se izbjegle slične situacije u budućnosti. Odluka suda u ovom predmetu stoga se s nestrpljenjem iščekuje.