Federalno ministarstvo okoliša i turizma raspisalo je javni poziv za dodjelu 30 miliona maraka za pomoć turističko-ugostiteljskom sektoru.
Kako je pojašnjeno, finansijska pomoć jednom korisniku ne smije prelaziti 700.000 KM.
Zimska sezona
Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo u razgovoru za „Dnevni avaz“ kazala je da će 30.000.000 miliona maraka pomoći hotelijerima, turističkim agencijama, turističkim operaterima i turističkim vodičima biti ključno za očuvanje privrednih subjekata i radnih mjesta u vrijeme pandemije koronavirusa.
Osim toga, kako je rekla, ova finansijska pomoć u značajnoj mjeri je pomoć za pripremu zimske turističke sezone, od koje očekujemo koliko-toliko dobre rezultate, čak i u vrijeme pandemije.
- Zahvalna sam Vladi FBiH i svojim kolegama koji su podržali ne samo sektor turizma nego i poljoprivredu, industriju, izvoznike... Oblast turizma bila je najpogođenija i ja sam, kao resorna ministrica, skoro cijelo ljeto bila angažirana na iznalaženju načina svih vrsta pomoći privrednicima kako bi sačuvali radna mjesta. Sve naše mjere koje smo realizirali usmjerene su isključivo u pravcu očuvanja radnih mjesta i zadržavanja dostignutog nivoa turističke usluge - istaknula je Đapo.
Važno je napomenuti da je u oblasti turizma iz Federalnog fonda za stabilizaciju privrede izdvojeno skoro devet miliona KM za sufinansiranje plaća i doprinosa radnicima u turističkom sektoru.
Izrada smjernica
- Nakon što je federalni nivo vlasti pomogao hotelijerima, agencijama i vodičima, očekujemo od kantona i općina da dodatno finansijski podrže ugostitelje, vlasnike restorana, obrtnike, zanatlije... Svjedoci smo svakodnevnog povećanja broja zaraženih koronavirusom, a u isto vrijeme dolazi nam zimska turistička sezona. Moramo se svi zajedno dodatno angažirati da se što bolje organiziramo i pokušamo profitirati na našim planinama - naglasila je Đapo.
U tom smislu, dodala je da je Federalno ministarstvo okoliša, u saradnji s drugima, već radi na izradi dokumenta „Smjernice i protokoli za zdravstvenu zaštitu od COVID-19 u turizmu“, koji je pripremio USAID.
- Na taj način moći ćemo steći oznake Svjetskog vijeća za turizam i putovanja (WTTC) #SafeTravels, odnosno zemlja sigurnog putovanja - zaključila je Đapo.
Ublažiti negativne posljedice
Đapo je istakla vrlo dobru saradnju s predstavnicima Udruženja turističkih privrednika i smatra da je borba na ostvarivanju zajedničkih ciljeva dovela do dobrih rezultata.
- Ta saradnja će se nastaviti i u narednom periodu da bi se u vremenu pandemije, koje je katastrofalno po privredu, posebno turizam, na što je moguće bolji način ublažile negativne posljedice - kazala je Đapo.
Biznis.ba / Avaz