"Ovaj poduhvat je s ekonomskog aspekta jedan od najvećih koje je BiH uspješno savladala od završetka rata do danas. Privrednici su morali ispuniti sve zahtjeve Evropske unije i ovo je bitan datum za BiH, privrednike, privredu u našoj zemlji, ali i ljude u Evropi koji će konzumirati naše meso", kazao je Jabandžić.
Evropska komisija je tokom svog boravka u BiH boravila u četiri firme koje će po automatizmu dobiti dozvole za izvoz mesa, a dalje aktivnosti na dodjeljivanju dozvola za izvoz mesa dodjeljivat će Ured za veterinarstvo BiH imati u savezu s Evropskom unijom.
Međutim, s današnjim datumom Bosna i Hercegovina postaje slobodno tržište i za uvoz roba iz Evropske unije zbog čega postoji bojazan da će se na policama pronaći i strani proizvodi.
"To ne možemo izbjeći i moramo gledati kako sve to kompenzovati. Biće teško boriti se s firmama u Evropi kao što je Poljska koja prednjači u proizvodnji pilećeg mesa u EU, ali i Holandija te druge zemlje. Na jednom ovakvom tržištu kao što je naše postoji opasnost da se napravi pometnja, ali se nadam da će naši ljudi i dalje nastaviti kupovati domaće proizvode", pojasnio je Jabandžić.
Mišljenja je da će prednost bh. proizvoda u Evropskoj uniji biti halal ceritifikat koji je većeg kvaliteta u BiH nego u zemljama Evrope.
Na kraju je istakao da njegova firma "Madi" iz Tešnja posjeduje najveću klaonicu na Balkanu te da će proširenjem kapaciteta doći i do veće potražnje radnika i povećanja zaposlenja zbog čega ne krije zadovoljstvo.
Biznis.ba / Klix.ba