Prema podacima Centralne banke (CB) BiH, ukupna kreditna zaduženost u BiH u decembru je iznosila 22,07 milijardi maraka, što je za 101,4 miliona više nego u novembru, a 990,7 miliona KM više nego u decembru 2021. godine.
Više štedimo
U odnosu na prethodni mjesec građani su zaduženiji za 23 miliona KM, a čak za 542,9 miliona više nego u prethodnoj godini. Rast kreditnih zaduženja zabilježen je i kod nefinansijskih javnih preduzeća, privatnih preduzeća i ostalih domaćih sektora, dok je pad kreditnog rasta, na mjesečnom i godišnjem nivou, registriran samo kod vladinih institucija.
Istovremeno, ukupni depoziti na kraju decembra iznosili su 29,23 milijarde KM i veći su za 496,3 miliona KM u odnosu na novembar, a za 1,4 milijarde KM u odnosu na godinu ranije.
- Rast depozita na mjesečnom nivou registriran je kod sektora stanovništva za 296,6 miliona KM, nefinansijskih javnih preduzeća za 41,5 miliona KM, privatnih preduzeća za 127,2 miliona i kod vladinih institucija za 121,6 miliona KM (2,7 posto) - navodi se u Komentaru monetarnih kretanja u decembru 2022. godine CBBiH.
Stabilizacija cijena
- Podaci iz ovog dokumenta pokazuju da građani manje troše, a više štede u poređenju s novembrom. Naši građani, u želji da sačuvaju vrijednost svog novca, ulagali su najviše u kupovinu nekretnina, što je dovelo do rekordnih cijena stanova. Osnovni proizvodi su imali rast cijena, pa je više novca izdvajano za njih. To bi, u najkraćem, moglo biti objašnjenje zašto na godišnjem nivou imamo smanjenje depozita kod sektora stanovništva - kazao je Ljiljan Veselinović, profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu.
Rast štednje građana nagovještaj je stabilizacije inflacije koja je buknula prije godinu s početkom ruske invazije na Ukrajinu.
- Indeks potrošačkih cijena u decembru u odnosu na novembar je čak negativan i iznosi -0,6 posto. Cijene goriva su vrlo blizu nekadašnjima. To otvara mogućnost povećanja depozita građana - dodao je prof. Veselinović.
(Avaz)