BiH

Jasmin Imamović: Tuzla je sve ljepša i snažnija, stvorili smo uslove za velike investicije

Autor: Biznis.ba
Jasmin Imamović: Tuzla je sve ljepša i snažnija, stvorili smo uslove za velike investicije
Uz godišnji rezime rada s gradonačelnikom Tuzle razgovarali smo i o planovima za naredni period, odnosno značajnim projektima koji će biti realizirani u 2020., stanju unutar Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine (SDPBiH) čiji je istaknuti član, položaju bh. ljevice, a postavili smo mu i pitanje da li će se ponovo kandidirati na predstojećim lokalnim izborima.

U razgovoru za Klix.ba gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović je kazao da se ovaj grad nalazi u ambijentu koji zahtijeva neprekidni rad, trud i borbu. Često izbijaju problemi koje ranije nije bilo moguće predvidjeti, ali na to je, kako kaže navikao, naglasivši da ima sjajan tim saradnika koji se može nositi sa svim izazovima.

"Bez obzira na sve prepreke koje smo morali savladati, Tuzla je sve ljepša i snažnija. Naprimjer, nama je za usvajanje budžeta za 2020. godinu bilo potrebno 16 glasova. Moj prijedlog budžeta podržalo je 26 vijećnika, niko nije bio protiv, a četiri vijećnika su bila suzdržana. Zahvalan sam svim vijećnicima koji su podržali prijedlog budžeta. Tu sjednicu sam doživio kao trijumf jedinstva različitosti", kazao je Imamović na početku razgovora za Klix.ba.

Prvi u državi po broju privrednih subjekata

Iako je 2019. bila teška prvi čovjek Tuzle zadovoljan je postignutim rezultatima. Kako je kazao, po broju poslovnih subjekata u 2019. godini Tuzla je izbila na prvo mjesto u državi.

"Imamo 9.460 privrednih subjekata, više od bilo kojeg grada ili općine u Bosni i Hercegovini. Stvorili smo uvjete za realizaciju velikog broja investicija, svjedoci ste istine da je u Tuzli u ovoj godini dovršena i započeta gradnja veoma velikog broja stambeno-poslovnih i poslovnih objekata. Ponovo smo postali veliko gradilište. Za gradnju jednog objekta angažuje se više od 50 malih i srednjih preduzeća, pa je intenzivna gradnja važan faktor razvoja", kaže Imamović.

Na području Tuzle trenutno je u toku realizacija projekta dugoročnog vodosnabdijevanja grada do 2035. godine vrijednog 25 miliona KM. Radi se o finansijskim sredstvima Švicarske, Njemačke i Austrije, od čega je 50 posto grant, a sve se odvija dinamikom koju je gradski vodovod planirao zajedno sa inozemnim partnerima.

"U toku je širenje mreže toplifikacije u naseljima Batva i Brčanska Malta, u Kuli je priključen još jedan krak na daljinsko grijanje, nabavljeno je nekoliko desetina podstanica za Šićki Brod i Bukinje, realiziramo poticaje za ugradnju toplotnih pumpi, kako bismo eliminisali što više peći na fosilna goriva, završili smo kružni tok kod Tenisa, rekonstrukciju saobraćajnice od Solane do Irca, uloženo je više od 400.000 KM za trotoare, parkinge i druge prostore po većim gradskim četvrtima, završeno je preko 30 putnih pravaca širom Tuzle, završena je kanalizacija u Fočanskoj ulici i u toku je rad na kanalizaciji u naseljima Pekmezije i Mala Solina", ističe Imamović rezultate rada u 2019. godini.

Skoro svi zahtjevi građana vezani za javnu rasvjetu su riješeni, a pri kraju je i projekat regulacije rijeke Jale u Slavinovićima. Imamović kaže da su riješili i imovinsko-pravne probleme u poslovnoj zoni Kreka Sjever, a oglas za lokacije na kojima će biti fabrike je u toku.

"Dovršavamo šestu fazu BIT centra, najboljeg tehnološkog parka u BiH, koji je naše javno preduzeće, podržali smo 405 poljoprivrednih gazdinstava, vodili smo adekvatnu socijalnu politiku, dovršavamo Strategiju za osobe treće životne dobi, a već imamo Strategiju za mlade, i još mnogo toga", ponosno ističe Imamović.

Stvaraju uslove za investicije

Tuzla iz godine u godinu postaje sve ljepša i privlačnija kako lokalnom stanovništvu, ali i gostima koji dolaze u ovaj grad. Imamović kaže da vrijednim radom na urbanističkoj regulativi u službama za prostorno uređenje, Zavodu za urbanizam, imovinskoj i drugim službama, stvaraju uslove za što veći broj investicija.

"Pošto smo napravili veliki zaokret ka razvoju turizma, obasuti smo zahtjevima za rekonstrukcije postojećih zgrada i gradnju novih hotela. Prije gradnje slanih jezera imali smo dva ili tri hotela, a sada imamo na desetine hotela, motela i hostela. Već su podneseni zahtjevi za gradnju nekoliko većih i manjih hotela. Najznačajniji je zahtjev za kompleks Crystalico, što je investicija vrijedna okvirnu milijardu KM. Nastavljamo sa gradnjom komunalne infrastrukture, sa spomenutim projektom dugoročnog vodosnabdijevanja, projektima kanalizacije, regulacije vodotoka, toplifikacije i ugradnje toplotnih pumpi", navodi Imamović.

Kako ističe, Tuzla već sad ima skoro 60 posto građana koji su priključeni na sistem daljinskog grijanja, a cilj im je da na ovoj mreži ili na toplotnim pumpama imaju daleko veći procenat domaćinstava.

"Iduće godine ćemo graditi i gradsko groblje, sanaciju i rekonstrukciju više parkova, regulaciju Jale, Soline, gradnju prostora za mjesne zajednice, sanirat ćemo i rekonstruisati ulicu Mirze Delibašića do raskrsnice sa južnom saobraćajnicom, semaforizaciju Solane i Paša Bunara, sanirat ćemo Fočansku ulicu, ulicu Šabana Zahirovića i druge. Kada je u pitanju toplifikacija, nastavljamo sa mjesnim zajednicama Tušanj i Solana, a imat ćemo dosta projekata vezanih za utopljavanje zgrada i energetsku efikasnost", dodaje Imamović.

Loša putna infrastruktura predstavlja jednu od kočnica značajnijeg privrednog razvoja tuzlanske regije. Prvi čovjek Tuzle kaže da je ovom gradu potreban Y krak, odnosno autoput Orašje-Brčko-Tuzla-Žepče, u sklopu autoputa Sarajevo-Beograd.

"Potrebna nam je i pruga Sarajevo – Tuzla. Kada se to ostvari, uz planirano širenje i razvoj aerodroma, Tuzla će cijelu BiH povući naprijed. Tuzla je centar najmnogoljudnijeg dijela BiH", navodi Imamović.

Problem s kojim se Tuzla susreće protekle dvije godine definitivno su migranti, a Imamović kaže da ga je moguće riješiti zatvaranjem granica na način na koji su to uradile države Evropske unije.

"Migranti unutar BiH trebali bi biti ravnomjerno raspoređeni i to po manjim mjestima, a ne po urbanim razvojnim centrima. Tako je to uradila Njemačka, tako je radila i susjedna Srbija", navodi Imamović, piše Klix.ba.

Biznis.ba