Mi smo 27.000 izgubljenih radnih mjesta koje smo do maja imali vratili, ostalo je još 12.000. Znači, svojim mjerama vratili smo praktično dvije trećine izgubljenih radnih mjesta u Federaciji BiH, kazao je Novalić.
Premijer Federacije BiH Fadil Novalić izjavio je u četvrtak u Mostaru kako je Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) primjer kako na dobar način iskoristiti sredstava s federalne razine u borbi protiv koronavirusa.
Premijer Novalić novinarima je to izjavio u sklopu sastanka delegacije Vlade Federacije BiH i delegacije Vlade HNK-a na kome se razgovaralo o projektima pomoći nižim razinama vlasti u sanaciji posljedica pandemije te infrastrukturnim projektima koje finansira Vlada FBiH na području HNK-a.
Novalić je podsjetio da je krajem prošle godine s predstavnicima svih kantona održan sastanak na komu su predstavnici kantonalnih vlada mogli iznijeti svoje ideje kada je u pitanju federalni budžet, kao i ekonomske mjere pomoći.
- Moram priznati da je ovogodišnji budžet prilično kreiran baš s tog sastanka, gdje je upravo premijer HNK Nevenko Herceg rekao da niti ove godine kantoni neće moći, s obzirom na prihode, iznijeti taj teret finansiranja i predložio da ostane u Vladi FBiH i dalje tih 200 miliona grantova, da pokušamo preživjeti ovo korona vrijeme - kazao je federalni premijer.
Po njegovim riječima, takav je prijedlog usvojen, pa tako kantoni i ove godine mogu računati na oko 200 miliona maraka pomoći s federalne razine.
- Prošle godine je tih 200 miliona maraka i 30 miliona općinama imalo itekakav utjecaj, a sredstva su najbolje iskorištena ovdje u HNK - naglasio je Novalić.
Dodao je kako je na tomu zahvalio kantonalnom premijere Hercegu i Vladi jer "su se pokazali primjerom kako to treba raditi".
- Zahvaljujući tome imamo relativno dobre rezultate borbe protiv pandemije, naročito u ekonomskom smislu, ali mislim da i u zdravstvenom nisu loši - kazao je Novalić i pritom napomenuo kako su posebno klinički centri pokazali zrelost i iznijeli teret.
Odlični ekonomski pokazatelji u prva četiri mjeseca 2021.
Govoreći o ekonomskim rezultatima ostvarenim u prošloj godini federalni premijer je kazao kako oni nisu zanemarivi.
- Mi smo 27.000 izgubljenih radnih mjesta koje smo do maja imali vratili, ostalo je još 12.000. Znači, svojim mjerama vratili smo praktično dvije trećine izgubljenih radnih mjesta u Federaciji BiH. Kada su u pitanju privredna zbivanja prva četiri mjeseca ove godine su, vjerujete, bolja nego bilo koje četveromjesečje u našoj prošlosti. Imali smo 17,7 posto povećan izvoz i prvi put u historiji Federacije imamo pokrivenost uvoza izvozom 65 posto. On je inače u ravnoteži 56 posto - dodao je.
U istom razdoblju u Federaciji BiH ostvaren je industrijski rast od 17,6 posto.
Sektor koji je najteže pogođen u korona-krizi je turizam, a Novalić je najavio dodatnu pomoć za taj sektor:
- Mi smo imali posebno kreirane mjere za turizam, imat ćemo i ove godine kreirane mjere za turizam, i sve što radimo radimo harmonizirano da bismo i tu granu podigli. Ovih dana je aktualno oslobađanje od viza svih onih koji posjećuju naše tri glavne turističke destinacije, a to su Hercegovačko-neretvanski, Sarajevski i Unsko-sanski kanton - kazao je Novalić.
U tom smislu, dodao je, podupiru se i zračne luke, pa je tako Zračna luka Mostar ove godine dobila podršku (subvenciju) od 3,5 miliona maraka s federalne razine.
- Grantovska podrška iz Vlade FBiH prema HNK bila je 60 miliona maraka, to je po glavi stanovnika najveća podrška - istaknuo je.
Od ukupnog iznosa 19,2 miliona maraka odnosni se na direktni transfer Vlade FBiH prema Vladi HNK-a, dok se ostatak iznosa odnosi na pomoć zdravstvu i pomoć ekonomiji kroz federalni korona-zakon.
Najavio je i skoro usvajanje zakona o restrukturiranju zdravstva, koji će biti "težak" 210 miliona maraka, od čega se jedna trećina odnosi na SKB Mostar.
HNK veliko gradilište
Premijer Novalić podsjetio je da se u HNK-u realiziraju neki on najvećih infrastrukturnih projekata u Federaciji BiH, poput izgradnje prometnice Stolac – Neum.
- Mi smo ovdje u naponu gradnje autoceste, ovdje i kod Zenici ulažu se stotine miliona pa i više. HNK ima tu sreću da se nalazi na važnoj poziciji i mi nećemo prestati da ga podupiremo - poručio je federalni premijer.
Upitan o prijedlogu zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima, komu se protive ugostitelji, premijer Novalić je kazao kako je riječ o zakonu koji je u skladu s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, a te preporuke implementiraju se u 170 zemalja svijeta.
- Izračuni su pokazali da je pušenje najutjecajniji faktor na dužinu života i na zdravlje, te da je mnogo bolje spriječiti pušenje nego liječiti posljedice pušenja. Mi smo spremni odreći se novca, nekih 800-900 miliona kroz akcize, radi zdravlja ljudi - kazao je Novalić.
Komentarisao je i proces vakcinisanja, kazavši kako je do sada uvezeno 600.000 doza vakcine, od čega je manji dio donacija, dok je veći dio vakcina plaćeno.
Biznis.ba / FENA