Veleprodajne cijene u Kini porasle su najbržim tempom prošlog mjeseca.
Razlog za ovaj porast je zbog toga što se kineske kompanije suočavaju sa nestancima struje i skokom cijena robe.
Kina je najveći svjetski izvoznik pa bi poskupljenje moglo uticati na druge zemlje.
Kompanije na globalnoj nivou bore se s problemima opskrbe dok privrede pokušavaju izaći iz krize uzrokovane pandemijom koronavirusa.
Nestanci električne energije u Kini - uzrokovani skokom potražnje u industriji, visokim cijenama energije i prelaskom zemlje na čistije izvore energije - zaustavili su proizvodnju u fabrikama, uključujući i dobavljače svjetskih marki poput Applea.
Službene brojke pokazale su da je indeks proizvođačkih cijena (PPI) porastao za 10,7 posto u odnosu na godinu ranije u septembru, što je najbrži rast od početka evidencije 1995. godine. Ali, trenutno postoji malo dokaza da se ti veći troškovi prenose na kineske potrošače.
Kineski indeks potrošačkih cijena, koji je također objavljen u četvrtak, u septembru je porastao za 0,7 posto na godišnjem nivou, za razliku od prethodnog mjeseca, ali je ispod prognoze većine ekonomista, prenosi BBC.
Međutim, to bi se moglo promijeniti u sljedećim mjesecima jer se profit proizvođača smanjuje i preduzeća su pogođena sve većim cijenama električne energije.
Potražnja proizvoda za kuću, odjeća i hrana također je oslabila zbog promjenjivih troškova.
Cijena robe u Kini prati se zbog znakova da bi cijene mogle porasti u drugim dijelovima svijeta, što bi moglo potaknuti inflaciju u zemljama koje uvoze njene proizvode.
(FENA)