Na azijskim su berzama u četvrtak cijene dionica pale, zaronivši na najniže razine u dva mjeseca, jer se ulagači povlače iz rizičnijih investicija, s obzirom da nema pomaka u pregovorima u Washingtonu o povećanju državnog zaduživanja. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 7:00 sati u minusu 0.6 posto i pao na najnižu razinu u dva mjeseca.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0.5 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji, Šangaju i Hong Kongu pale između 0.5 i 2.1 posto. Tako azijske berze prate jučerašnji pad Wall Streeta drugi dan zaredom. Dow Jones oslabio je 0.8 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0.7, a Nasdaq indeks 0.6 posto.
Pad indeksa drugi dan zaredom posljedica je nedostatka napretka u pregovorima između predstavnika predsjednika SAD-a Joe Bidena i republikanaca o povećanju gornje granice državnog zaduživanja od 31.400 milijardi dolara. Ako se do 1. juna ne postigne dogovor koji bi dobio 'zeleno svjetlo' u Kongresu, došlo bi do poremećaja u financiranju rada saveznih institucija.
"Još početkom sedmice ulagači su bili vrlo optimistični i očekivali dogovor o zaduživanju. No, kako se bližimo krajnjem roku od 1. juna, sve su oprezniji", objašnjava Angelo Kourkafas, strate u tvrtki Edward Jones. Čak i ako se dogovor postigne, pitanje je, kaže, što će uključivati. Ustupci u proračunskoj potrošnji mogli bi utjecati na rast gospodarstva.
Agencija Fitch poručila je u srijedu da je stavila SAD na promatranje zbog mogućeg smanjenja kreditnog rejtinga, s obzirom na moguće poremećaje u financiranju saveznih službi. "S obzirom da pregovori ne napreduju, moguć je bankrot, a rejting agencije će možda smanjiti kreditni rejting SAD-a", kaže Anderson Alves, trgovac u tvrtki ActivTrades.
Ulagači su suzdržani i zbog neizvjesnosti u vezi kamatnih stopa američke centralne banke. Većina analitičara procjenjuje da Fed u lipnju neće dodatno povećati kamate jer inflacijski pritisci popuštaju, a regionalne banke imaju problema zbog zaoštravanja uvjeta kreditiranja. No, većina dužnosnika Feda poručuju da inflacija nije još dovoljno oslabila i da bi možda trebalo dodatno povećati kamatne stope.
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla treći dan zaredom jer slovi za sigurnije utočište za kapital u nesigurna vremena. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 104.0 boda, najviše razine u dva mjeseca, dok je jučer u ovo doba iznosio 103.50 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skočio s jučerašnjih 138,40 na 139,65 jena. Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0745 eura, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0775 dolara.
Cijene su nafte, pak, blago pale, nakon rasta prethodnih dana. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 0.05 posto, na 78,30 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0.20 posto, na 74,20 dolara.
(Biznis.ba/HINA)