Azijske berze porasle su na početku sedmice, kao i tečaj američke valute, zahvaljujući dogovoru američkog predsjednika Joe Bidena i čelnika američkog Kongresa Kevina McCarthyja o podizanju granice zaduživanja SAD-a s 31,4 biliuna dolara do 1. junara 2025., čime je izbjegnut bankrot najveće svjetske privrede.
Ta vijest, kojom su u subotu okončani dugotrajni pregovori između Demokrata i Republikanaca, predstavljaju olakšanje za investitore, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica oko 6,30 sati bio u plusu 0,2 posto, nakon što je u sedmici ranije potonuo 1,1 posto.
Istodobno, tokijski Nikkei na dobitku je 0,89 posto, na 31.191 bodu, a na početku trgovanja dosegnuo je i novu najvišu razinu u zadnjih 33 godine od 31.560 bodova.
I ostali najvažniji regionalni azijski berzovni indeksi bili su u zelenome, izuzev hongkonškog, koji je kliznuo 0,3 posto, pod pritiskom podataka o padu profita industrijskih kompanija u Kini koji je ojačao zabrinutost investitora da drugo najveće svjetsko gospodarstvo gubi na zamahu.
"I mislili smo da će doći do dogovora, a sada je on postignut, tako da je time uklonjen dio neizvjesnosti na tržištima. Ali, kada bude završeno glasanje o tome u Kongresu i kada se vratimo s Dana sjećanja, postavlja se pitanje što dalje? Oporavak tržišta će biti kratkoročan, a tada ćemo početi razmišljati o sastanku Feda u junu, o tome da je inflacija tvrdokornija od očekivanja te da se novac usisava s tržišta", rekao je Tony Sycamore, tržišni analitičar u IG-u.
Tržišta procjenjuju da bi Fed u lipnju mogao podignuti kamatne stope za 0,25 postotnih bodova te ih ostaviti na toj razini do kraja godine.
Na deviznim tržištima dolarov indeks, koji mjeri izvedbu američkog dolara prema šest najvažnijih svjetskih valuta jutros je ojačao blagih 0,02 posto, na 104,29 bodova, najvišu razinu u zadnja dva mjeseca, potpomognut smanjivanjem neizvejsnsto nakon posgitnutog dogovora o zaduživanju.
Trgovanje je pritom suzdržano, budući da SAD i Britanija danas ne rade zbog Dana sjećanja.
Tečaj jena, pak, oslabio je jutros na najnižu razinu prema američoj valuti u zadnjih šest mjeseci od 140,89 jena za dolar, pri čemu je američka valuta na putu dobitka ovoga mjeseca za više od 3 posto prema jenu.
Istodobno, tečaj eura iznosi 1,0727 dolara te se kreće oko najniže razine prema dolaru u zadnja dva mejseca.
Turska lira, pak, kreće se oko rekordno niske razine od 20,06 lira za dolar, koju je dotaknula u petak. Jutros se njome trguje po 20,04 lira za dolar nakon što je predsjednik Tayyip Erdogan pobjedio u nedjelju na predsjedničkim izborima, osiguravši time ulazak svoje autoritarne vladavine u treće desetljeće.
Na naftnim tržištima cijena Brenta u Londonu poskupjela je 0,7 posto, na 77,51 dolara, a u SAD-u WTI-ja jedan posto, na 73,4 dolara.
(Vijesti.ba)