BiH

Jašarspahić: Kompanije moraju sačuvati poziciju u lancima autoindustrije

Autor: Biznis.ba
Jašarspahić: Kompanije moraju sačuvati poziciju u lancima autoindustrije
Automobilska industrija u Bosni i Hercegovini upošljava oko jedanaest hiljada radnika ali kao i svi ostali sektori trenutno je pod jakim udarom svjetske krize uzrokovane pandemijom koronavirusa.

S obzirom na primijenjene mjere zaštite tokom pandemije, zatvaranja granica, smanjenje kretanja ljudi, te zabrane rada pojedinih djelatnosti, kao posljedica došlo je do smanjene potrošnje, odnosno, kupovine, a samim tim i proizvodnje, što je uzrokovalo postepeno smanjenje proizvodnje komponenti, odnosno postepeno i na kraju potpuno prekidanje lanca dobavljača komponenti za automobilsku industriju.

Nakon sticanja uslova za ponovno pokretanje proizvodnje u fabrikama širom Evrope, popriličan broj fabrika uz pomoć vlada i različitih fondova je pokrenuo proizvodnju, ali uz poštivanje predloženih mjera zaštite i u kapacitetima od 40 do 60 posto optimalnih kapaciteta.

- Kao podstrek i set mjera odnosno rješenja za pokretanje ekonomiije i očuvanje pozicije bosanskohercegovačkih kompanija u globalnim lancima dobavljača automobilske industrije, ukazat ćemo još jednom na ostvarene rezultate i sprovdene aktivnosti Privredne/Gospodarske komore FBiH u okviru  projekta “Razvoj automobilske industrije FBiH“, jer čak i u doba koronavirusa postoji iskazan interes učesnika projekata za nastavkom aktivnosti - saopćeno je iz Privredne komore Federacije BiH.

Kako navode, razlog ovom posebnom izdvajanju između ostalih aktivnosti su prije svega ostvareni rezultati koji su premašili sve postavljene ciljeve u proteklom periodu, kao rezultat niza sprovedenih aktivnosti u okviru navedenog projekta, gdje bi bilo više nego pogubno dozvoliti propadanje automobilske industrije BiH usljed pokidanih globalnih lanca dobavljača autoindustrije.

- Danas, automobilska industrija BiH upošljava preko 11.000 radnika i učestvuje u izvozu sa preko 900 miliona KM. Bitno je istaći da kompanije posjeduju ISO TS 16949 i IATF 2018 certifikate, te da mogu parirati najboljim svjetskim proizvođačima čemu u prilog govori činjenica da bosanskohercegovačke kompanije rade za Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW, Jaguar, Land Rover, PSA grupaciju i mnoge druge dobavljače u automobilskoj industriji- saopćeno je.

Grupacija automobilske industrije FBiH okupila je 2016. godine predstavnike privrednih subjekata koji se u osnovnoj ili dodatnoj djelatnosti bave proizvodnjom automobilskih komponenti, kao strukovnu asocijaciju  u okviru Udruženja metalne i elektro industrije pri Privrednoj komori Federacije BiH.

Uvažavajući činjenicu da u svim razvijenim zemljama u svijetu, a posebno u zemljama EU automobilska industrija predstavlja najbrže rastuću i najzastupljeniju industriju, Privredna komora FBiH je na osnovu ukazane potrebe Grupacije automobilske industrije, pokrenula projekat „Razvoj automobilske industrije u FBiH“, kao svojevrstan integrator kompanija koje se bave izradom, razvojem i isporukom dijelova u automobilskoj industriji.

Očekivanja su bila da će se efekti Projekata i niza realiziranih aktivnosti kroz Grupaciju automobilske industrije vidjeti tek nakon 2018. godine,  gdje je procjenjeno da će se broj radnika koji rade u automobilskoj industriji povećati za oko pet posto (cca 500 radnika), proizvodnja  za četiri posto , te izvoz povećati za četiri posto.

Međutim, prema pokazateljima po završetku projekata, za period 2018. – 2020. godine, povećanje broja novouposlenih u ovom sektoru je više od 790 radnika, dok je povećanje proizvodnje i izvoza zabilježeno više od deset posto u odnosu na raniji period.

S posebnim ponosom Privredna komora FBiH ističe da je od 2017.godine pa do danas, novoregistrirano oko 10 novih kompanija u BiH koje direktno ili indirektno rade za automobilsku industriju.

Nadalje, implementacijom niza aktivnosti u okviru Projekta, bosanskohercegovačka automobilska industrija je postala prepoznatljiva, gdje su svi proizvođači automobila u EU dobili informacije o kompanijama iz FBiH koje rade dijelove za automobilsku industriju.

- Za potrebe provedbe projekata, B2B susrete, prezentacije, te veće promocije bosanskohercegovačke automobilske industrije i prisutnosti u Volkswagenu, ali i drugim kompanijama (cca 80 kompanija koje imaju svoje urede u kompleksu Forum Autovision) proizvođačima automobila i dijelova, ugovorom s partnerom WOB AG, inače R&D centrom Volkswagena, unajmljen je ured u Forum Autovision, Wolfsburg, za poslovne potrebe svih članica Grupacije automobilske industrije uz mogućnost korištenja i svih zajedničkih prostorija kompleksa kao što su sale za sastanke, prostorije za održavanje prezentacija, te ostalu infrastukturu centra - navodi se u saopćenju.

Ured u Wolfsburgu je već u 2018. godini opravdao svoju svrhu, gdje kroz dosadašnje prisustvo, te aktivnosti predstavnika Grupacije u Wolfsburgu su ostvareni brojni direktni susreti sa predstavnicima WOB AG-a gdje je pregovarano o modusima unapređenja saradnje, te većeg osvajanja tržišta automobilske industrije u EU.

-Međutim, za razvoj novih proizvoda i dobijanje velikih projekata, neophodno je i dalje stalno prisustvo i lobiranje u firmama VW AG, Daimler AG, BMW i dr.., kao i pratećim kompanijama Bosch, Benteler, Magna, MAHLE, a što je moguće realizirati putem Razvojnog ureda u Komori FBiH, koji predstavlja sponu između kompanija, udruženja, fakulteta i laboratorija u BiH, te partnerskih razvojnih centara kao što je npr. Virtual Vehicle Institute Graz, AVL Austria, BME, WOB AG, čime bi domaća autoindustrija stvorila uvjete za osvajanje složenijih komponenti kako konvencionalnih, tako posebno i elektro automobila, koji su budućnost automobilske industrije u svijetu- navodi se u saopćenju.

U saradnji sa USAID WHAM projektom, napravljena je web platforma Grupacije automobilske industrije (www.aia.kfbih.com), koja predstavlja online interfejs za pretraživanje kompanija automobilske industrije BiH.  Alat je prvenstveno namjenjen prvenstveno za promociju i upoznavanje ove grane metalne industrije s potencijalnim inostranim investitorima, kupcima komponenti, sklopova i dijelova, ali i za vrlo efikasno i konkretno predstavljanje GAI prilikom B2B sastanaka.

Također, web plaftorma koristi se i za predstavljanje potencijala i mogućnosti za ulaganje u automobilsku industriju Bosne i Hercegovine.

Pored web platforme u sklopu projekta “Razvoj automobilske Industrije FBiH” i USAID WHAM projekta, urađen je i katalog automobilske industrije, preciznije 2000 komada printane i elektronske forme kataloga.

Istaču da katalog sadrži 31 najveću kompaniju iz sektora automobilske industrije, englesko-njemačke jezičke varijante, s osnovnim podacima o svakoj kompaniji, te nabrojanim tehnikama i tehnologijama koje se koriste, kao i slikama najreprezentativnijih proizvoda.

Ujedno ovo je trenutno prvi i jedini katalog ovakve vrste i sadržaja u Bosni i Hercegovini.

Koristeći se dugogodišnjim bogatim iskustvom u proizvodnji komponenti za automobilsku industriju, kao i trenutnim mogućnostima i dostignutim tehnološkim razvojem bosanskohercegovačkih kompanija proizvođača komponenti za automobilsku industriju, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine prepoznala je značaj aplikacije i projekta predstavljenog od strane Privredne komore FBIH, sufinansirajući projekat iznosom od 150.000 KM.

Projekt je sadržao više sinhronizovanih aktivnosti predstavljenih u nastavku, a s ciljem većeg osvajanja tržišta automobilske industrije u EU kroz snažnije prisustvo i lobiranje u firmama VW AG, Mercedes, BMW i dr., kao i pratećim kompanijama Bosch, Beneteler, Magna, itd.

O značaju samog projekta govori i Adem Hanić, direktor i vlasnik kompanije TMD Group d.o.o.

-Privredna komora FBiH je dosadašnjim aktivnostima kroz Grupaciju automobilske industrije dala na značaju ovoj grani industrije, te pokazala kako samo sistemskim pristupom možemo napraviti razliku i dovesti ovu granu industije na mjesto koje joj i pripada, i na kojem je u prošlosti i bila. Iako trenuto ova industrija upošljava 11.000 ljudi, uz pomoć svih relevantnih institucija i donosioca odluka, ova industrija ima kapacitete i šansu da uposli i do nekoliko puta više nego što je to slučaj danas- ističe Hanić.

Pored navedenog sufinansiranja, uz sredstva Komore po osnovu članarina članica Grupacije i međunarodnih sponzora, realizovane su i sljedeće aktivnosti, u period od 17. do 18.aprila 2018. godine Grupacije automobilske industrije zajedno sa predstavnicima kompanija je prisustvovala na konferenciji “SEE Automotive Conference – Connect & Supply 2018.“, Novi Sad, Srbija.

Po prvi put, u oktobru 2018. godine u okviru zajedničkog štanda predstavljeno je 9 kompanija iz Bosne i Hercegovine zajedno s Grupacijom automobilske industrije na sajmu dobavljača automobilske industrije IZB2018 koji svake dvije godine organizuje Volkswagen za svoje dobavljače.

-Posebno ističemo da je na IZB2018 izlagalo 839 izlagača iz 34 zemlje svijeta, gdje je Bosna i Hercegovina imala premijerni nastup i bila jedna od dvije svjetske zemlje, koje po prvi put izlažu na tako velikom i značajnom sajmu. Od iznimnog značaja sa ovog proteklog događaja neophodno je spomenti poziv Njemačke agencije za trgovinu i investicije (GTAI) u saradnji sa Wolfsburg AG, upućen predstavnicima Privredne komore FBiH i bh. kompanijama na radni doručak gdje je Volkswagen AG predstavio bh. kompanijama strategiju dobavljača i koje korake trebaju poduzeti kako bi postali ključni dobavljači i bliski razvojni partner. O ovom premijernom nastupu devet bh kompanija na IZB2018 izvjestili su i printani mediji, tačnije novine Wolfsburger Nachrichten i Wolfsburger Kurier, te mjesečnjak IZB2018. Ono što nas posebno raduje je interesovanje predstavnika svjetski uglednog auto časopisa Automobilwoche s kojim je razgovarano o automobilskoj industriji BiH, i s kojim je već uspostavljena poslovna saradnja- saopćeno je.

U novembru 2018. na osnovu poziva organizatora, a posredstvom poziv zamjenika šefa misije i Konzula Republike Slovačke u Bosni i Hercegovini, predstavnici Privredne/Gospodarske komore FBiH i GAI učestvovali su na  sajmu “Slovakia Matchmaking Fair”.

Tokom mjeseca maja 2019. godine, u sklopu “Stuttgart Automotive Week 2019” u hali “Global automotive components and suppliers” predstavnici Privredne/Gospodarske komore FBiH i 5 kompanija automobilske industrije iz Bosne i Hercegovine, su se po prvi put predstavile široj svjetskoj javnosti na zajedničkom štandu površine 54m2. Inače, sajam se održao na preko 50.000 m2  izložbenog prostora, i okupio više od 850 izlagača, iz preko 50 zemalja svijeta.

Također, tokom 2019. godine, Vlada Federacije BiH je u saradnji s Privrednom/Gospodarskom komorom Federacije BiH poslala pozivno pismo Upravi Volkswagen AG za razgovor na temu izgradnje nove fabrike Volkswagena u Evropi, uz prijedlog lokacija sa svim benefitima.

Kao kruna svih aktivnosti od formiranja Grupacije automobilske industrije, u decembru 2019. godine, uz podršku Vlade FBiH, USAID WHAM projekta, UNDP BiH, Norveške Ambasade u Sarajevu i IESC-a održana je Prva konferencija automobilske industrije BiH, gdje su pored predstavnika automobilske industrije BiH prisustvovali uz aktivno učešće na tri panela  predstavnici svjetske automobilske scene kao što su: Mercedes-Benz, AVL Austria, PWC Poland, Hager Bosnia, Shell i Tesla regionalni predstavnik. Cilj je nastaviti održavanje godišnje konferencije na temu automobilske industrije u BiH, ne samo kao tradicionalnog već i regionalnog događaja, koji će na jednom mjestu okupljati sve kompanije iz BiH i regije koje se bave automotivom, sa eminentnim učesnicima.

Shodno svim navedenim aktivnostima, a naročito rezultatima ostvarenim u vrlo kratkom periodu, predsjednik Privredne komore FBiH, Mirsad Jašarspahić ističe„neophodnost  nastavka razvojnog Projekta „Razvoj automobilske industrije FBiH“, jer njegovom daljom realizacijom će se  omogućiti bosanskohercegovačkim kompanijama da sačuvaju poziciju u globalnim lancima autoindustrije, stavljanjem u funkciju kadrovske i proizvodne raspoložive kapacitete, što će naročito sad u doba koronavirusa biti dodatni podstrek za pokretanje ekonomije.

Nadalje prema riječima Jašarspahića, ovo je strateški i dugoročan projekat koji premašuje sve barijere - entitetske linije  i državne granice, te treba biti primjer i drugim sektorima kako se može na institucionalan način podići njihovo poslovanje na viši nivo internacionalizacije. Ovakav vid predstavljanja strateških grana putem Razvojnog ureda je jedinstven i ne postoji drugi takav u BiH, izuzev jednog predstavništva Vanjskotrgovinske komore BiH (Turska), i 7 predstavništava Republike Srpske (Srbija, Ruska Federacija, Grčka, Republika Austrija, Kraljevina Belgija, SR Njemačka, SAD, Izrael).

-Za naše kompanije iz automobilskog sektora, najbolje bi bilo kada bismo uspjeli da barem jednu brend kompaniju ili nekog Tier1 dobavljača pridobijemo da svoja postrojenja prave u BiH, jer na taj način bi imali jedan integrator koji bi uposlio, ne samo postojeće, nego i nove kompanije koje bi nastale kao rezultat potreba za snabdijevanjem. Najbolji primjer za to je Republika Mađarska koja za opsluživanje 4 automotive brend kompanije, upošljava preko 640 domaćih kompanija- navodi Jašarspahić.

Biznis.ba / FENA