Lončar: Prekvalifikacija je posljedica obrazovnog sustava i potrebe tržišta rada
Ravnateljica Federalnog Zavoda za zapošljavanje Helena Lončar ocijenila je u utorak kako je prekvalifikacija odraslih osoba u BiH i FBiH nastala kao posljedica obrazovnog sustava i potrebe za kvalitetnijom radnom snagom čija je potreba iskazana ne samo kod nas nego i Europi.
- Poslodavci traže radnu snagu koja će nakon završenog školovanja odmah ući u tržište rada sa svim potrebnim kvalifikacijama. S obzirom na to da nemamo takvo stanje, javila se potreba da se radna snaga koja je u evidenciji kao nezaposlena, osposobi za tržište rada - izjavila je Lončar uoči konferencije "Obrazovanje odraslih za potrebe BiH tržišta rada" koja je održana u Mostaru.
Fondacija Helvetas BIH Moja Budućnost (FHMB), zajedno s Federalnim zavodom za zapošljavanje te gospodarskim komorama Kantona Sarajevo, Zeničko-dobojskog kantona, Tuzlanskog kantona, implementira projekt "Izgradnja standarda kvaliteta u obrazovanju odraslih" koji ima za cilj da kroz obuku odraslih za deficitarna zanimanja izgradi kapacitete komorskog sistema za obrazovanje odraslih osoba za potrebe tržišta rada, i pružanje nove usluge kompanijama članicama.
Po riječima ravnateljice Zavoda, cilj je prevesti osobu iz statusa nezaposlene u zaposlenu, a da bi joj se pomoglo u tom procesu onda se, između ostaloga, radi i na prekvalifikaciji i osposobljavanju.
Pritom je naglasila kako je najtraženija radna snaga u oblasti građevinarstva, IT industrije, turističkom sektoru te prijevozu.
- Širok je spektar zanimanja gdje se traži stručnost i osposobljenost, a projekti i aktivnosti koji idu u tom smjeru otvaraju vrata nezaposlenim osobama i poslodavcima da riješe svoj problem - kazala je ravnateljice Zavoda.
Po njezinoj ocjeni, brojke nezaposlenosti se u FBiH, odnosno u BiH, smanjuju. Naime, njihova prošlogodišnja anketa pokazala je da je čak 52 posto poslodavaca izrazilo potrebu za dodatnom radnom snagom.
Na konferenciji su prezentirani dosadašnji rezultati projekta, od istraživanja potreba tržišta rada i pripreme novih programa obuke, odnosno standarda u obuci odraslih.
Imajući u vidu da je obrazovanje odraslih zakonski regulirano na razini FBiH, odnosno na razini Republike Srpske, u okviru projekta je pripremljena i "Analiza oblika, organizacije i pravnih aspekata obrazovanja odraslih u Kantonu Sarajevu, Zeničko-dobojskom kantonu, Tuzlanskom kantonu i Republici Srpskoj".
Halko Basarić, voditelj ovog projekta Fondacije Helvetas BiH Moja Budućnost smatra kako programi dodatnog zapošljavanja i prekvalifikacije nisu usklađeni s tržištem rada.
- Analiza je pokazala da se u suštini u četiri županije dosta razlikuje zakonodavni okvir – kazao je on i dodao kako zaključci idu u smjeru da je potrebno uključiti privatni sektor te izvršiti revidiranje zakonodavnog okvira kako bi obrazovni sustav bio usklađeniji s potrebama tržišta rada.
Basarić navodi kako se projekt fokusira na mlade osobe do 35 godina starosti, međutim, ističe, da kad je kompanija u potrebi za radnom snagom onda starosna dob nije ni bitna, nego vještine i znanja koju osoba ima, te da poslodavce čak ne zanima ni zanimanje već skup znanja, vještina i kompetencija koju nezaposleni ima.
Predsjednica Gospodarske komore Zeničko- dobojskoga kantona Dijana Babić tvrdi, pak, da projekte nastoje prilagoditi potrebama tržišta rada.
- Radi se revizija i kada se ukaže potreba za drugim zanimanjima ide se i s izmjenom nastavnog plana i programa, što rade eksperti iz pedagoškoga zavoda – dodaje ona i navodi primjere gdje je ta izmjena urađena kao što su zanati krojača i zavarivača, a sada i plastičara.
Konferencija je pružila i priliku za diskusiju i donošenje zaključaka od relevantnih aktera u segmentu obrazovanja odraslih za potrebe tržišta rada.
Biznis.ba / FENA