BiH

Potrošačka korpa duplo veća od prosječne plate: Kako žive građani?

Autor: Biznis.ba
Potrošačka korpa duplo veća od prosječne plate: Kako žive građani?

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna mjesečna potrošnja u domaćinstvima se povećava i za nekoliko stotina maraka u odnosu na prethodne godine. Potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu duplo je veća od prosječne plate. I dok političari tvrde da plate rastu brže od cijena, građani i sindikalci pitaju - znaju li oni kolike su cijene u marketima i kako građani žive?

Odričemo se gotovo svega. Kupujemo najnužnije. Smanjili smo i količinu. Umjesto na kilogram, većinom uzimamo na komad. Ovako građani opisuju svoj životni standard. Da im nije rodbine u inostranstvu, kažu, teško bi preživjeli.

I prodavci na tržnici kažu da se kupuje mnogo manje nego prethodnih godina. Poluprazni novčanici ne dozvoljavaju na napune kese kao nekada.

"Skuplja roba ove godine. U ovo doba prošle godine je paradajz bio marku do marku i po, a sada ne pada ispod 3,5 marke najlošiji."

Prema statističkim podacima, prosječna mjesečna potrošnja po domaćinstvu u RSj u prošloj godini bila je 1.800 KM. Izdaci za hranu, stanovanje, energente iznose 53 odsto ukupne potrošnje, piše bhrt.

Prosječna potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu u maju iznosila je 2.456 KM i sa 52 odsto je pokrivena prosječnom platom u RS. Najviše se troši na hranu - 1.100 maraka, a na režijske troškove 600 maraka.

"Činjenica je da većina porodica ne potroši taj novac jer ga nema, a samim time ne priušti sebi ni kvalitetne proizvode, ni kulturne ni obrazovne sadržaje i sve ono što je normalna potrošačka korpa, jer to nije samo kruh i voda", kaže ekonomski analitičar Igor Gavran.

I sindikalci i udruženja potrošača reagovali su na izjavu predsjednika RS da plate rastu bržim tempom od cijena. Ističu da, osim što se vlasti zadužuju, to silom prilika čine i građani po veoma visokoj kamati da bi platili dadžbine i napunili frižider.

"Moram da ispravim predsjednika, da smo se sa tim povećanjem prošle godine vratili tek na nivo plata iz 2008. godine. Postavljam pitanje: Koliko je bio litar ulja 2008., a koliko danas, koliko je koštala tona peleta 2008., a koliko košta sad, litar goriva...", pita predsjednik Sindikata uprave RS Božo Marić.

A iz dužničke krize teško se izvući. Naročito kad je prosječna penzija 540 KM i kada polovina zaposlenih u RS prima platu do 950 KM, naročito u realnom sektoru, što nije dovoljno ni za hranu četvoročlanoj porodici.

"Da li je neko od njih bio u nekoj prodavnici i vidio koliko su cijene porasle i o kakvom povećanju plata se radi. Najveća nevolja je što građani, de facto, uzimaju poprilične kredite", upozorava i predsjednik Udruženja potrošača "Zvono" Jovan Vasilić.

(Biznis.ba)